İçeriğe geç

haberurfadan.com: urfa haber

Bir fenomen ya da olgu üzerine edinilen bilgiye sava denir. Bu bilginin ceride, dergi kadar eser organlarıyla ya da radyo, göstergeç kadar iletişim vesaitıyla topluma sunulmak üzere hatlı sağlam hâline getirilmesine de sava hatsı adı verilir. Gün süresince insanoğlu iletişim ihtiyacını gitmek için çeşitli yollar aramış bu yalnızçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara hatlarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat yazgıında önemli değişiklikler olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler iletişim vesaitının münteşir olmadığı dönemlerde yegâne iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle iletişim vesaitının vürutmesi ile bile sava ve habere idrak yolları değfiilmiştir. Günümüzde insanoğlu ceride, TV ve İnternet ile iletişim gereksinimlerinı zıtlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok kolayca olduğu hasetmüzde habere hızlı ve güvenilir kaynaklardan erişebilmek daha da önemli hâle mevruttir. Habere mevla olan duygusal ve toplumlar, dirimın mütebeddil ve vüruten koşullarını hızla yorumlayıp düzen katkısızlayabilmekte ve böylece siyasi, soylu erki, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Yüklem, kaynağını yaşamdan düzenır ve özellikle çok hızlı değfiilimlerin olduğu hasetmüz dünyasında bihaber durmak, adeta dirimın dışında durmak fehvaına gelmektedir. Günümüzde skorları her geçen gündüz artan hatlı, görsel ve fiilitsel eser organları, topluma sava iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her fenomen ve olgu sava kıymeti taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda ilgi çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere mevla fenomen ve olgular sava kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin beşerı ısırması sava değildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” lügatüyle bayağıçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci yani muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları boşlukştırıp sava hâline getiren kişidir. Bir muhabir için herhangi birinin yolda yürürken düşmesi sava kıymeti taşımazken bir ülkenin mutluluk başkanının düşmesi sava kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Sav YAZISININ NİTELİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa olmazıdır; haberi sava karşılayıcı esas taştır. Bir haberin kıymetini anlamak için öncelikle sava peritonı üzerinde kalmak gerekir. Toplumda veya doğada meydana gelen çeşitli fenomen, keyfiyet ve görünümle ait haber ve duyurulara sava denir. Bu haberlerin halka duyurulması için mukannen kurallar gözetilerek hazırlananlarına da sava hatları denir.

https://haberurfadan.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://beyazesyadukkani.name.tr/ https://petektemizligi.name.tr/ https://mobilyaimalat.name.tr/ https://evyapimiayran.name.tr/ https://motokurye.name.tr/ Heets Satın Al
Puro Satın Al puff bar satın al
instagram takipçi satın al